Bordrox Bordro Hizmetleri

[email protected]

Aile Yardımı İstisna Tutarı

Aile yardımı, özel şirketlerin ve devlet kurumlarının eşi çalışan veya çalışmayan sigortalılara maaşa ek olarak ödediği bir tür paradır. Aile yardımı istisnası ise bu yardımı sağlayan işverenlerin maddi yükünü azaltmak amacıyla sağlanan bir destektir.

Aile yardımı istisna tutarı her yıl olduğu gibi 2020 yılı için de belirlenmiştir. Bu tutar, çalışanına yardım yapan özel ve kamu kuruluşları için belli oranları kapsar. Devlet memurları için sağlanacak olan aile yardımı istisna miktarı, gelir vergisinden muaf tutulur. Ancak aile yardımı hesaplanırken özel sektör çalışanları için herhangi bir gelir vergisi muafiyeti söz konusu değildir.

Aile Yardımı İstisnası Nasıl Hesaplanır?

Aile yardımı istisna tutarı hesaplanırken özel sektör için SGK istisna tutarı %10 oranında etkilidir. Aile yardımı ile birlikte verilen çocuk yardımı SGK istisna tutarı hesaplanırken %2 oranında bir indirim sağlanır.

Aile yardımı alacak olan sigortalı kişilerin eşinin çalışmaması şartı aranır. Bu oranlar ve istisna tutarları hem aile yardımları hem de çocuk yardımları için ocak ve temmuz aylarında açıklanır. 2020 ocak ayındaki aile yardımı istisna tutarı ise SGK istisnası açısından aile yardımı istisnası tutarı olarak 294,30 TL şeklinde belirlenmiştir. Gelir vergisi açısından istisna olarak kabul gören tutar 351 TL olarak açıklanmıştır.

687 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 202.maddesi kapsamında eşi çalışmayan sigortalılara hem eşleri hem de çocukları için verilen bir yardım bulunur. Çocuk yardımı alabilmenin şartı eşin çalışmaması ve en fazla 2 çocuk için bu haktan yararlanılmasıdır.

Çocuk yardımı tutarı 38,62 TL’dir. Aile yardımı istisnası tutarı hesaplanırken göz önünde bulundurulan kat sayı 1 Temmuz 2020’de yapılan açıklamaya göre 2,273 olarak belirlenmiştir.

2020 Aile Yardımı İstisna Bedeli

Aile yardımı istisnası tutarı hesaplanırken 250 gösterge rakamıyla istisna rakamının katsayısı çarpılır. Bu hesap neticesinde çocuk yardımı için ödenecek olan yeni tutar 351,09’dur. Çocuk yardımı istisnası 58,86 TL olarak belirtilmiştir. Aile ve çocuk yardımları ile birlikte bir aile için sağlanan yardım 505 TL civarını bulacaktır. Hem aile hem de çocuk yardımları yılda iki defa olmak üzere aynı tutarda ödenir. Aile ve yardımı ödemeleri aşağıdaki tabloda 2020 yılı içindeki rakamlarla ifade edilir.

YARDIM 1.DÖNEM (01.01.2020-31.12.2020)
Aile 351,09 TL
0-6 yaş Çocuk 77,24 TL
6 Yaş Üstü Çocuk 38,62 TL

 

Aile yardımı istisnası her sene belli oranlarda arttırılarak çalışanlara yılda iki defa olmak üzere bir kereye mahsus olacak şekilde verilir. Çocuk yardımı ya da zammı olarak ifade edilen yardım parasından istifade etmek için evli olma şartı aranır. Ancak eşler boşandığı takdirde de çocuğun velayeti kimde ise yardım o tarafa verilir. Ayrıca eşlerden biri üvey çocuklarının bakımını üstlenmişse bu durumda yine boşanmış ve çocuk bakımını üstelen kişi için yardım ödenir. Aile yardımı istisnası boşanma durumunda da yardımı alan kişi için aynı şartlara bağlıdır.

Aile yardımı istisna tutarı ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca şirketiniz için çalışan haklarını eksiksiz ödemek amacıyla bilgi almak, dış kaynak bordo hizmetinden yararlanmak isteyebilirsiniz. Her iki durumda da bize ulaşarak profesyonel bordro hizmeti almanın rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.