Bordro Nedir?

Bordro Nedir?

İş hayatını düzenleyici temel kavramlar içerisinde yer alan bordro, işveren tarafından düzenlenmesi ve hesaplanması gereken belge ve dokümanlardan oluşur. Bu belge ve dokümanlarda yer alan bilgiler, işçi ve işveren arasındaki hukukun daha şeffaf olmasını sağlar. İşverenin işçiye ödediği ücret, işçi adına ödenen gelir vergisi, damga vergisi yada Sosyal güvenlik primleri bordro içerisinde detaylı bir şekilde gösterilir.


Kıymetli bir evrak mıdır?

Her ay işveren tarafından düzenlenen bordronun bir nüshanı işverende, diğeri ise, işçide kalır. İşçi tarafından imzalanması gereken belgedeki bilgiler oldukça önemlidir. Çalışanın maaşından belirli bir hukuk çerçevesinde yapılan kesintileri gösteren belge, işçi ve işveren arasındaki hukuksuzluğun ortaya çıkması halinde belge niteliği taşır. Bu nedenle, alınan maaş veya ücret bordrolarının mutlaka saklanması gerekir.


Bordroda nelere dikkat edilmelidir

Bordrosunu alan bir çalışanın nelere dikkat etmesi gerektiğine dair bilgisinin olması lazımdır. Dikkat edilmesi gereken kriterlerden bazıları,

  1. Fazladan çalışan işçinin mesaisi kesinlikle işlenmelidir. Mesai yapmayan kişilerin mesai çizelgesi boş bırakılmamalı ve gerekirse sıfır olarak yazılması gerekir.
  2. Gelir vergisi ve AGİ alanlarının ayrı gösterilmesi önemlidir.
  3. Çalışana yapılan ödeme türlerinin hepsi detaylı bir şekilde gösterilmelidir. Örneğin; mesai, prim, ikramiye veya tazminat gibi…
  4. Silik veya tam anlaşılmayan bordroların yeniden düzenlenmesi lazımdır.
  5. Çalışanın pozisyonuyla ilgili bilgiler de girilmelidir. Bu bilgiler, herhangi bir dava olduğunda dikkate alınır.
  6. Yıllık izin, ücretsiz izin, Doğum izni, babalık izni gibi tüm izinler ilgili bölüm de yer almalıdır.

Bu ve benzeri hususlara dikkat edilmesi halinde herhangi bir hukuki süreç daha sağlıklı şekilde yürütülebilir. Düzenli olarak kontrol edilmesi gereken bordroların alınması asla ihmal edilmemelidir.


Paylaş:

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizimle iletişime geçerek ihtiyaçlarınıza uygun servisler ve
teknoloji çözümlerimizle neler yapabileceğinizi öğrenin.

Bize Ulaşın