Bordrox Bordro Hizmetleri

[email protected]

Bordrolama Hizmeti Nedir

Bir işyerinde çalışan işçinin mesai, maaş ve prim gibi gelirleri üzerinden yapılan kesintileri gösteren belgeyi hazırlamaya bordrolama denir. Bordrolama hizmeti, genel olarak çalışan maaşlarının, işyerindeki gelir ve giderlerin belgelenmesi için verilir. Ayrıca tüm ücretler ve kesintiler üzerine yapılan birtakım ilave gider ve harcamaların devlete ödenen kısımların tüm ayrıntısıyla hazırlanıp belgelenmiş doküman bordro olarak ifade edilir. Şirketlerin gelir gider dengesini sağlayabilmek, bütçe açıklarının oluşmasını engellemek, çalışan haklarını doğru şekilde vermek için bu hizmet son derece önemlidir. Onun için uzman kişilerce hazırlanması gerekir. İK biriminin yetişemediği yerde şirketin yükünü azaltmak için bordro dış kaynak hizmeti önemli bir destektir.

Bordrolama Hizmeti Detayları

İşçinin, işyerinin gelirinin, şirket cirosunun, harcamaların, çalışan özlük haklarının, izin ve tatil günlerinin, diğer giderlerin işlendiği belge bordrodur.  Yapılan kesintilerinin eksiksiz işlenmesi vergi kesintilerinin ve prim ödemelerinin doğru şekilde işlenmesi önemlidir. Bu nedenle mali konularda, şirket muhasebesi ve çalışan özlük hakları ile ilgili mevzuata hakim uzman kişilerce bordrolama hizmeti verilmelidir.

Birçok iş yeri maaş bordrosu ve gelir gider bordrosu gibi bordro türlerini İK birimine hazırlatmak ister.  Ancak unutulmamalıdır ki: İK biriminin asıl yükümlülüğü çalışan haklarının düzenlenmesidir. Bu yoğun süreçte herhangi bir yanlışlık olmaması ve yapılan mali denetimlerde şirketin ceza yememesi amacıyla işin uzmanı tarafından hazırlanmalıdır. Bilinçli olarak olmasa bile gelir gider belgelerinde herhangi bir yanlışlık olması şirketin kendini olduğundan daha az kazancı var gibi gösterdiğinin düşünülmesine yol açabilir. Bu durumda ise vergi kaçırmak amacıyla bu yola başvurulduğu düşünülerek şirket sahibi ve işveren için büyük meblağlarda cezalar kesilebilir.

Bordrolama Hizmeti Almanın Avantajları

Alanında uzman bir bordro ve mali müşavirlik firması ile anlaşırsanız gelir, gider, izin, şirket personel sayısı, maaşlar, terfi durumları gibi konuları ekstra düşünmenize gerek kalmaz. Böylece işin uzmanı olan kişilerce ilgili alanda gerekli dökümler büyük bir hassasiyetle hazırlanır.

Hatta danışmanlık hizmeti ile birlikte alınan bordrolama hizmetleri, size mali denetimlerde büyük kolaylık sağlar. Prim ve hizmet beyannameleri ve SGK’ye yapılacak bildirimler için de zamanında uyarı  alma şansınız olur. Böylece bordrolama hizmeti ile şirketinizin mali kısımda kontrol edilmesi gereken bütün işlemlerini güvenilir ellere emanet edebilirsiniz.

Ayrıca mevzuatlar belli dönemlerde güncellenebilir. Bunların takibini yapan ve yeni düzenlemelere uygun olarak hizmet veren bordro danışmanlık firmaları, her zaman en güncel uygulamalardan haberdar olmanızı sağlar. Buna ilaveten iş yükü hafifleyen İK biriminin işini daha rahat yapmasını sağlamış olursunuz.

Böylece İK biriminiz sadece işten çıkan ve işe yeni giren personelin işlemlerini takip eder. Çalışmaya devam eden personelinizin kıdem durumunu, izin günlerini, işe gelmediği günleri, tatil haklarını düzenler.

Uzman kişilerden bordrolama hizmeti almak size bir konuda daha fayda sağlar. O da profesyonel bir bordrolama hizmeti almanız halinde gizlilik sözleşmeleri ve güvenlik programları aracılığıyla özel ve resmi bilgilerinizi güvence altına alabilirsiniz.

Bordrolama Hizmetleri Neleri Kapsar?

Bordro hazırlama süreci şu çalışmaları kapsar:

  • Ödemeler, kesintiler, prim gibi hesaplamalarla beraber bordrolama hizmeti ile ilişkili tüm resmi belgeler hazırlanır.
  • Çalışanların ücret bordroları yetkili kişiye teslim edilir.
  • Ödenmesi zorunlu olan net ücret ödemeler, kayıtlı olan banka üzerinden yapılır.
  • Bordro tutarları aylık olarak belirlenmiş olan mali birimlere dağıtılıp muhasebe kayıtlarına işlenir.
  • Yıllık olarak kullanılan izinler hazırlanan personel bordrolarına işlenir.
  • SGK ve stopaj tutarları yazılı bir biçimde hazırlanır.
  • Vergi daireleri tarafından kayıtlı olunan birimler için sicil numarası oluşturulur.
  • İşe başlama ya da işten ayrılma gibi durumlar için tazminat ve maaşlar hesaplanır ve bankaya verilir.
  • Personel/ işçi özlük evrakları arşivlenir.

Bütün bu süreçlerin işinin ehli son mevzuata hakim, hatasız işlem yapacak bordro uzmanlarınca yürütülmesi gerekir.

Siz de bordrolama hizmeti hakkında bilgi almak, gerektiği takdirde bordro hizmet talebinde bulunmak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.