Eksik Gün Nedeni Puantaj Kayıtları


Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 102 nci maddesinin 12 nci fıkrasında, ay içinde 30 günden az çalıştırılan veya eksik ücret ödenen sigortalılar ile ilgili belgelerin neler olduğu sayılmış ve bu belgelerin “Eksik Gün Bildirim Formu”na eklenerek süresinde ilgili Sosyal Güvenlik Merkezine verilmesi gerektiği açıklanmıştır.
Sigortalıların çalışmalarını gösteren "Puantaj kayıtları" fıkrada sayılan belgelerden biri olup, önceki düzenlemede, bu kayıtlarda işverenin veya sigortalının imzası koşulu aranırken, bu kez yapılan değişiklikle, işverenin imzasının aranılması koşulundan vazgeçilmiştir. Dolayısıyla “Puantaj kayıtlarında” sadece sigortalıların imzalarının bulunması yeterli ve gereklidir.
Öte yandan, aynı maddenin 14 üncü maddesinde yapılan değişiklikle, özel sektör işverenlerinden 10 ve üzerinde sigortalı çalıştırmaları halinde, Yönetmelik değişikliğinin yapıldığı 21.08.2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere eksik gün bildirim formu düzenlenmesine gerek kalmamış, bunun yerine eksik gün bildirim nedenlerinin aylık prim ve hizmet belgesinde gösterilmesi yeterli olacaktır.


Paylaş:

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizimle iletişime geçerek ihtiyaçlarınıza uygun servisler ve
teknoloji çözümlerimizle neler yapabileceğinizi öğrenin.

Bize Ulaşın