6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Teşviki


6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Teşviki

6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Teşviki; işverenler için istihdam yaratma teşviklerinden bir tanesi olarak yürürlüğe giren İŞKUR destekli programlardan bir tanesidir. İstihdam alanındaki sorunlara çözüm üretme amacıyla getirilen bu teşvik sayesinde daha fazla işçinin çalışmasına olanak sağlanması amaçlanır.

Türkiye’de işsizliğin azaltılması ve iş gücünün verimli bir şekilde kullanılabilmesi adına yürürlüğe giren pek çok teşvik ve destek programı bulunur. Bu programlar temel anlamda işverene bir destek olarak kabul edilse de aslında hem işçi hem de işveren açısından olumlu yönlere sahip olduğundan bir kazan kazan durumunu ortaya çıkarır. Hayata geçirilen 6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Teşviki ile kazancın maksimize edilmesi hedeflenirken belirli sürelerde de olsa insanların çalışabilmesi sağlanır. Peki, 6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Teşviki tam olarak neyi ifade eder?

6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Teşviki Nedir?

İŞKUR’un organize ettiği ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2016-1 Sayılı Genelgesi ile açıklanan 6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Teşviki; İŞKUR’un işverenleri işçi almaya teşvik ettiği bir sistem olarak anlatılabilir. İşverenlerin belirli koşullar çerçevesinde işe aldıkları çalışanların sigortası İŞKUR tarafından ödenir. Bu sayede işverenlerin ekstra masraflara katlanmadan işçi çalıştırması mümkün olur. İŞKUR’un kayıtlı işsizlere istihdam yaratmak ve işsiz kimselerin deneyim kazanmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen bu teşvik çalışma ortamına uyum ve teorik eğitimin pratiğe dökülmesi maksadı ile de oldukça avantajlıdır.

İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin söz konusu program kapsamında işe alınabilmeleri için iş yerlerini kendileri bulmaları veya 6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Teşviki kapsamında işçi alacak iş yerlerine başvuru yapmaları yeterlidir. İşverenlerin teşvik kapsamında işçi almak amacıyla başvuru yapması ve şartları sağlaması durumunda teşvikten yararlanması mümkündür. Peki, iş başı eğitim programında başvurular ve diğer şartlar nelerdir?

6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Teşviki Süresi Ne Kadar?

İŞKUR kapsamındaki işbaşı eğitim programından yararlanmak için başvuru yapan işverenlerin bütün yerine getirmesi gereken öncelikli şart süre şartıdır. Daha açık bir ifade ile işveren 6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Teşviki bağlamında işe alacağı işçiyi haftalık en fazla 45 saat olmak koşulu ile çalıştırabilir. İşbaşı eğitim desteği kapsamında işe alınacak olan işçinin çalışma süresini ise işverenin hangi sektörde hizmet verdiği etkiler. Bu kapsamda;

•          İmalat, Enerji ve Bilişim sektörlerinde 6 ay

•          Diğer bütün sektörlerde ise 3 ay süresince işbaşı eğitim destek programından faydalanmak mümkün olur.

İşbaşı Eğitim Programına Kimler Başvurabilir?

İşçi yönünden faydalanmak için belli başlı kriterler bulunur. Aşağıdaki kriterlere sahip bir işçi; işbaşı eğitim programı kapsamında işçi alacak bir iş yerine başvuruda bulunabilir.

•          İŞKUR’a kayıtlı olmak,

•          15 yaşından büyük olmak,

•          Emekli olmamak,

•          İŞKUR teşviklerinden yararlanma konusunda yasaklanmamış olmak,

•          Son 1 aydır işsiz olmak

•          Son 3 aydır işbaşı eğitim programı ile gireceği iş yerinde çalışmamış olmak.

6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Teşviki’nden Kimler Faydalanabilir?

İşverenler açısından bu teşvik programından faydalanmak da oldukça önemlidir. Ancak her işverenin teşviklerden faydalanabileceği söylenemez. Bu anlamda işverenlerin bazı kriterleri karşılıyor olması şarttır.

İşverenler açısından teşvikten faydalanmak için en az 2 çalışana sahip olmak gerekir. 2-10 çalışanı olan işverenler 1 kursiyer, 10’dan fazla çalışanı olanlar ise personelin %10’u kadar kursiyeri bu kapsamda çalıştırabilir.

İşverenlerin kayıt dışı işçi çalıştırma gibi kötü kaydının olmaması ve prim ödemeleri konusunda herhangi bir gecikmenin bulunmayışı programdan faydalanmak için gereklidir. Bunun yanı sıra tahakkuk eden primleri zamanında ödeyen işverenlerin avantajlı olduğu söylenebilir. Son ve belki de en önemli koşul işverenin programa başvuru esnasında taahhüt ettiği kursiyer sayısını program sonunda çalıştırıyor olması şarttır. Yani; başvuru esnasında 10 kursiyer çalıştıracağını belirten işverenin program sonunda 5 kursiyeri çalıştırıyor olması gerekir.

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında Maaş Ne Kadardır?

6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Teşviki kapsamında işe giren bir kişi için ödenecek maaş konusunda 3 farklı alternatif bulunur. İş Kazası ve Meslke Hastalığı Sigortası ve Genel Sağlık Sigortası ile korumaya alınan işçilere genel anlamda 77.70 TL maaş ödemesi yapılır. İşçinin öğrenci sıfatında olması durumunda günlük tutar 58.27 TL olur. Son olarak işçinin işsizlik maaşı alıyor olması durumunda işsizlik maaşına ek olarak 38.85 TL maaş alır.

İşbaşı eğitim programı kapsamında işe alınan kimselerin işsizlik maaşı kesilmez. İşçiler her ayın 10 ile 20. günleri arasında hak ettikleri ücreti Halkbank şubelerinden çeker. Hak edilecek ücret hesaplanırken işçinin işe devamlılığı göz önüne alınır. Yoklamada eksik günler için herhangi bir ücret ödemesi gerçekleşmez.

İşbaşı Eğitim Programı Başvurusu için Gerekli Evraklar

İşveren olarak İşbaşı eğitim programından yararlanmak istediğinizde aşağıdaki belgeleri hazırlayarak İŞKUR’a teslim etmeni talep edilir.

•          Talep Dilekçesi,

•          İşveren Taahhütnamesi,

•          Ön Talep Formu,

•          Ticaret Sicil Gazetesi, Faaliyet Belgesi ve Vergi Levhası

•          Son 3 aydaki sigorta hizmet listesi

•          Şirket yetkilisinin imza sirküleri

İlgili belgelerin İŞKUR’a teslim edilmesi sonrasında gereken incelemeler yapılır. Başvuru olumlu sonuçlanırsa İŞKUR, işveren ve işçi arasında bir sözleşme imzalanarak programın başlatılması sağlanır.

6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Teşviki Süresince Dikkat Edilecekler

İŞKUR’un desteklediği 6645 Sayılı İşbaşı Eğitim Teşviki süresince işveren ve işçilerin bir takım sorumlulukları vardır. Bu sorumlulukların yerine getirilmesi ve programın sekteye uğramaması adına aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi elzemdir;

•          Program başlangıcından itibaren portal numarası ve meslek kodu ile hazırlanan evraklar aylık olarak düzenli bir şekilde imzalanmalıdır,

•          İşbaşı eğitim programı kapsamındaki kursiyer 6 gün ve haftada 45 saati aşmayacak şekilde çalıştırılabilir. Kursiyerin 5 gün rapor hakkı ve kurs süresinin %10’u kadar işe gelmeme yani devamsızlık hakkı vardır. Bu sürelerin aşılması durumunda kursiyerin programa devam edebilmesi söz konusu olamaz.

•          Program başladıktan sonra kursiyerin istifa etmesi veya iş ile ilgili diğer durumların yaşanması halinde İş ve Meslek Danışmanı’na bildirimde bulunulmalıdır.

•          İŞKUR’un düzenli denetimlerine uyum sağlamak adına evrak düzenli bir şekilde doldurulup saklanmalıdır.

•          Devam çizelgesi her ayın sonunda internet vasıtası ile İŞKUR’a iletilmelidir.

İşveren ve işçiler açısından ciddi manada faydalı olan bu teşvik ile çok ciddi bir tasarrufun sağlanması hedeflenir.


Paylaş:

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizimle iletişime geçerek ihtiyaçlarınıza uygun servisler ve
teknoloji çözümlerimizle neler yapabileceğinizi öğrenin.

Bize Ulaşın