AR-GE Personel Bordro Hizmeti

AR-GE Personel Bordro Hizmeti

5746 sayılı Araştırma Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi kanununda, doğrudan personellerin işveren maliyetlerine etki edecek olan SGK işveren payı muafiyeti, Gelir Vergisi muafiyeti ve Damga Vergisi teşvikleri yer alır.

Ar-Ge merkezlerinin en önemli giderlerinin başında yer alan personel giderleri için 5746 sayılı Araştırma Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi kanunu kapsamında birçok indirim tanımlanmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır. Aşağıda anlatmış olduğumuz tüm muafiyetleri uygularken personelin ar-ge merkezi içerisinde geçirmiş olduğu süre baz alınmalıdır. Örneğin bir personel işinin %80 oranında ar-ge ile ilgileniyor ve zamanının %70'ini ar-ge merkezinde geçiriyor ise ilgili personel desteklerden %70 oranında yararlandırılmalıdır.

SGK işveren desteği, yüzde elli olmakla beraber 5510 ve 6111 sayılı kanun kapsamında faydalanılan indirim ile birlikte kullanılabilir. Personelin brüt maaşı üzerinden hesaplanan %20,5 işveren payından, 5510 sayılı kanundan faydalanılan beş puanlık indirim mahsup edildikten sonra yarısı alınarak terkin edilecek tutar bulunabilir.

Personelin Gelir Vergisi her ne kadar personelin brüt maaşını etkileyen bir kesinti olsa da, bu başlık altında hesaplanan indirim doğrudan işverene kalmaktadır. Ar-Ge personellerinin Gelir Vergisi, eğitim seviyesine bağlı olarak,

A- Doktora mezunları ve temel bilim bölümlerinden yüksek lisans mezunları için %95,

B- Yüksek lisans mezunları ve temel bilimler lisans mezunları için %90,

C- Lisans mezunları ve diğer teknik personeller için %80 oranında

5476 sayılı Ar-Ge teşvik yasasına bağlı olarak muaftır. Bu tutar, bordro üzerinden değil, muhtasar beyanname üzerinden terkin edilecek olan tutar olarak hesaplanacağı içinde getirisi doğrudan işverenedir.

Ar-Ge ve tasarım projelerinde yer alan personellerin Damga Vergileri de doğrudan işverene kalarak %100 oranında muaftır.

AR-GE Personel Bordrolarının Hazırlanması,

  • Ar-Ge (5746) Teşvik mevzuatı kuralları uygulanarak, SGK ve Gelir Vergisi için teşvik günlerinin hesaplanması. (Teşvik gün çalışması)
  • Puantaj verilerine göre ücret bordrolarının oluşturulması,
  • Ar-Ge ve diğer mevzuatlardaki istisna ve teşviklerin doğru olarak hesaplanması.
  • Ek Ödeme, Sosyal Yardım, Ek kesintilerin hesaplanması,
  • Talep edilen raporların hazırlanması,
  • Diğer tüm bordro süreçlerinin uygulanması,

Paylaş:

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizimle iletişime geçerek ihtiyaçlarınıza uygun servisler ve
teknoloji çözümlerimizle neler yapabileceğinizi öğrenin.

Bize Ulaşın