Bordrox Bordro Hizmetleri

[email protected]

Ülke ekonomisi, sektörel ve bölgesel krizler,  global ya da ülke bazında zorlayıcı durumlar gibi etkenler çalışma sürelerini etkileyen faktörlerdir. 2021 kısa çalışma ödenek başvurusu böyle mücbir haller için sunulmuş yasal haklardandır. Daha önceki blog yazılarımıza göz atmak isterseniz 3600 günden emeklilik gibi farklı konulara göz atabilirsiniz.

İş yerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak üçte bir oranında azaltılması, iş yeri faaliyetinin tamamen ya da kısmi olarak en az dört hafta durdurulması halinde yararlanılabilir olacaktır. Bu gibi durumlarda en fazla üç ay olmak üzere sigortalı işçilere çalışamadıkları süre için gelir desteği verilir.

Bu uygulama farklı durumlardan dolayı kapatılmış iş yeri sahiplerine destek vermek amacıyla geçici süreyle ödenir. Ancak çalışması durdurulan her iş yeri veya mağdur olan tüm işverenler için kısa çalışma ödeneği geçerli değildir. 2021 Kısa Çalışma Ödenek Başvurusu  koşullarını yerine getiren kişilerin durum tespiti yapılıp değerlendirme başlar.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletin sunduğu yasalarla korunan kişisel ya da kurumsal haklardan yararlanabilmek için ilgili birimlere başvuru yapılması gerekir. Ödenek başvurusu gerekli belgelerin hazırlanıp İŞKUR’a teslim edilmesi ile incelemeye alınır. Bu belgeler:

  • Kısa çalışma ödeneği talep formu,
  • İş yerindeki çalışanların listesi,
  • Çalışma süresinin azaltıldığına ya da faaliyetin durdurulduğuna dair evraklar ( ücret bordrolarını, satış yahut hizmetin azaldığını, sözleşmelerin iptal edildiğini ispatlayan nitelikteki belgeler),
  • Resmi makamların iş yerinin çalışmasını durdurduğunu gösteren durum bildirir raporlardır.

Fakat günümüzde pandemi koşullarının da etkisiyle artık başvurular online olarak yapılabilmektedir. 2021 Kısa Çalışma Ödenek Başvurusu e-devlet üzerinden yönlendirilerek veya İŞKUR’a elektronik posta göndererek süreç başlatılabilir.

İŞKUR başvuruların uygunluk değerlendirmesi için tüm belgeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Grup Başkanlıklarına teslim eder. İnceleme yapan müfettişlerin başvuruyu uygun bulmaları durumunda işverene mail aracılığıyla bildirilir. Aynı şekilde sürecin devamlılığını incelemek adına kısa çalışma ödeneği sorgulama imkânlarıyla e-devletten takibinin yapılması da mümkündür.

Kimler 2021 Kısa Çalışma Ödenek Başvurusu Yapabilir?

Dönemin zorlu durumlarını hafifletici ve devlet destekli paketler kapsamında olan kısa çalışma ödeneği işverenler için avantajlı bir katkıdır. 2021 ödenek başvurusu için uygun kişiler ve ön koşullar şöyledir:

  • İşçilerin kısa çalışma ödeneği alıp alamayacakları; 3 yıl çalışıp çalışmadıkları ile son 60 gün hizmet sözleşmesi bulundurmalarının incelenmesi,
  • 450 gün süreyle prim ödemelerinin yapılmış olması,
  • İş yerinin (Covid) yasaklar kapsamında kapatılmışsa yönetim kurulu karar ve belgesinin bulunması,
  • Ödenek başvurusu yapılan iş yerinde yasalara ve bildirilen beyanlara aykırı çalışma faaliyetlerinin olmaması.

Tüm bu koşullar mevcut olduğunda başvuru için herhangi bir engel bulunmaz. Bütün şartları sağlayanlar için ödenek başvurusu kısa sürede olumlu şekilde sonuçlanacaktır.

2021 kısa çalışma ödenek başvurusu dâhilinde bu devlet destekli uygulamadan yararlananlar, işsizlik ödeneğinden yararlanamazlar. Konu hakkında bilgi almak ve Bordrox bordro danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmak için şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.