Bordrox Bordro Hizmetleri

[email protected]

ALT İŞVERENLİK SÜREÇLERİ

  • Maliyetlerinizi indirin
  • Zamandan tasarruf edin
  • Raporlama çeşitliliği sağlayın
  • İdari para cezalarından kurtulun
  • Gizlilik ve güvenlik sağlayın

Alt İşveren Nedir? Faydaları Nelerdir?

Günlük hayatta taşeron veya müteahhit olarak ifade edilen kurum aslında 4857 sayılı İş Kanunu tarafından alt işveren olarak tanımlanmıştır. Söz konusu kanunda alt işveren; asıl işverenlerin işletmede yürüttükleri yardımcı işin belirli bir kısmı veya uzmanlık gerektiren asıl işin ilgili bölümünde görevlendiren kimselerdir. Alt işveren olarak tanımlanan kimseler işe aldıkları işçileri sadece işletmelerin onları görevlendirdiği alanda çalıştırmakla yükümlüdür. Alt işvereni tanımlarken kullanılan asıl ve yardımcı iş kavramları konunun anlaşılması açısından açıklanması gereken kavramlardır.

Asıl iş; işletmenin ana faaliyet konusu olan işlemlerde uzmanlık gerektiren ve işletme imkanlarını aşan nitelikteki işler olarak tanımlanırken yardımcı iş; işletmenin ana faaliyet konusu ile ilgili olan ama işletme organizasyonu içerisinde gerçekleşmeyen işlere denir.

Alt işveren kavramının ortaya çıkışı iş alanlarında uzmanlaşmanın sağlanması ve farklı nitelikte işlerin başka işletmelerce üstlenilmesi maksadı ile gerçekleşmiştir. Zamanla İş Kanunu’na giren ve çalışma hayatının önemli parçalarından bir tanesi olan alt işverenlik kurumu; SGK tarafından getirilen bazı zorunluluklardan kaçınma amaçları ile de kullanılmaya başlanmıştır. Türk Hukuk sistemine ilk defa 1936 yılında 3008 sayılı İş Kanunu sayesinde giren alt işverenlik; bugün kapsamı ve düzenlemeleri ile oldukça ciddi bir alan teşkil eder.

Alt İşverenlik İlişkisi Nasıl Kurulur?

Alt işveren ile asıl işveren arasındaki ilişkinin kurulabilmesi için bazı koşulların sağlanması şarttır. Koşulların sağlanması durumunda taraflar adına ‘Alt İşverenlik Sözleşmesi’ denen bir sözleşmeye imza atarak ilişkinin tesisini resmen sağlar. Peki, bu sözleşmenin tesis edilebilmesi adına tarafların sağlaması gereken şartlar nelerdir?

Teknik Bordrolama Hizmeti Nedir?

Son yıllarda bordrolama ile ilgili olarak mevzuatlarda çeşitli değişiklikler meydana gelmiştir. Bu mevzuat değişiklikleri bordro alanında uzman kişilerin bordrolama hizmeti sunmasına ve bordro sürecinin outsource edilmesine neden olmaktadır. Bordrolama hizmeti ya da teknik bordrolama hizmeti olarak sunulan ve işletmelere çeşitli faydalar sağlayan bu hizmetleri şu şekilde tanımlayabiliriz. Teknik  bordro hizmeti, bir iş yerinde çalışan personelin maaşını etkileyen tüm değişikliklerin, yasal mevzuatlar doğrultusunda kayıt edilmesi ve bordro düzenlenmesidir. Teknik bordrolama hizmeti, işletmelerin insan kaynakları departmanları tarafından yapılabilir. Ancak günümüzde pek çok küçük işletmenin insan kaynakları departmanı bulunmuyor. Var olan departmanda ise işlerin yoğun olması nedeni ile bordrolama süreci atlanıyor. Bu doğrultuda uzman ve profesyonel bir şekilde bordrolama hizmeti sunan şirketlerden hizmet almak işletmelerin çok daha büyük faydalar elde etmesini sağlamaktadır.

Teknik bordrolama hizmetinin profesyonel ve bu alanda uzman bir kişi tarafından sunulması işletmeler açısından son derece önemlidir. Çünkü yukarıda da bahsedildiği gibi bordrolamanın yanlış ve eksik yapılması işletmelerin cezai yaptırımlar ile karşılaşmasına neden olacaktır. Bu durumda işletmeler maddi ve manevi zarara uğramaktadır. Ancak profesyonel bir şekilde sunulan teknik bordro hizmetlerinden faydalanan firmaların söz konusu zararlar ile karşılaşabilmesi mümkün değildir.

Günümüzde çok az sayıda insan bordrolama süreçleri ile ilgili yasal mevzuatlara hakimdir. Ancak bordrolama sürecinin zorunlu ve işletmeler için önemli bir süreç olması bordrolama bu alanda uzman ve deneyimli kişilerden profesyonel destek alınmasını zorunlu hale getirmiştir. Çünkü bordrolama süreçlerinde yapılan en ufak bir hata, şirket personellerinin maaşlarına yansır ve iki taraflı problemlerin meydana gelmesine neden olur.

Profesyonel Teknik Bordro Hizmetinin Faydaları

Firmamız Bordrox, teknik bordrolama alanında en kaliteli ve profesyonel hizmetleri sunarak teknik bordro hizmetlerinin faydalarından yararlanabilirsiniz. Söz konusu hizmetlerin faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Teknik bordro hizmetlerinden faydalanarak işletmenizde herhangi bir departman kurmanıza gerek kalmaz. Bu sayede ekstra maliyetten kurtulursunuz.

Teknik bordrolama hizmeti ile zaman ve insan gücünden tasarruf edebilirsiniz.

Bordrolama ve özlük alanlarında herhangi bir problem ile karşılaşmadan tüm risklerden kurtulabilir ve bu süreci sorunsuz bir şekilde geçirebilirsiniz.

Firmanızda meydana gelen herhangi bir personel değişikliğinde yapılması gereken işlemleri profesyonel bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.