Bordrox Bordro Hizmetleri

[email protected]

OUTSOURCE BORDRO HİZMETİ

 • Maliyetlerinizi indirin
 • Zamandan tasarruf edin
 • Raporlama çeşitliliği sağlayın
 • İdari para cezalarından kurtulun
 • Gizlilik ve güvenlik sağlayın

Outsource Bordro Hizmeti

Dış kaynak, bordrolama çalışmalarında kullanılan bir unsurdur. Günümüzde işletmeler arasında ki rekabet unsurlarının çok daha sert bir hale gelmesi ile birlikte şirketler verimliliklerini arttırmak için dış kaynak kullanımına başvururlar. Araç kiralama, makine, yemek kartı, temizlik hizmetleri ve teçhizat gibi pek çok alanda dış kaynak kullanımına başvurulduğunu görmek mümkündür. Söz konusu sektörlerde ve daha fazlasında şirketlerin dış kaynak kullanması şirketlerin maliyetlerini düşürmekte ve işletme verimliliğini arttırmaktadır. Ancak bu noktada şirketlerin alanında uzman kişilerden oluşan bir ekiple çalışması son derece önemlidir. Bu sayede meydana gelebilecek riskler en asgari düzeye indirilebilir.

Dış kaynaklar, giderek önem kazanması ile birlikte Mali İşler Yöneticileri ve İnsan Kaynakları tarafından büyük bir ilgi görmektedir. Bilgi teknolojilerinden muhasebeye kadar pek çok cari hesaplamaların kullanıldığı dış kaynaklara günümüzde son derece yoğun bir şekilde talep geldiğini söylemek mümkündür.

Bordrolama Dış Kaynak

Bordrolama, iş verenin işçiye çalışması karşılığında verdiği ödemeyi, vergiyi ve tüm kesintileri sunan ve periyodik bir şekilde düzenlenen bir süreçtir. Ücret bordrosu, iş verenin çalışanına maaş ödemesi yaptığını gösteren bir kanıt niteliğindedir. Bu doğrultuda bordrolamanın hem iş veren hem de işçi tarafından büyük bir öneme sahip olduğunu ifade edebiliriz. Bordro, resmi bir evrak niteliği taşımaktadır ve bu nedenle bordro düzenlemesi ile ilgili gerekli şartların mutlaka yerine getirilmesi gerekmektedir. işçinin adı soyadı, ödemenin günü, fazla çalışma ya da resmi tatillerin tutarı, vergi, avans mahsubu, sigorta primi, icra gibi çeşitli kesintiler, işveren imzası bordrolarda mutlaka yer alması gereken hususlardır.

Türkiye’de bordrolama ile ilgili yapılan uygulamalar, borçlar kanunu damga vergisi, gelir vergisi ve kişisel verilerin korunması kanunu ile ilgilidir. Bunlar yanı sıra pek çok teşvik ve yeni uygulamada da bordrolamanın takip edilmesi önemlidir.

Dolayısıyla bordrolama sürecinin doğru takip edilmesi ve ilgili teşviklerin alınmaması işletmelerin zarara uğramasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra özlük dosyalarının ve bordroların yanlış hazırlanma ihtimali de işletmelerin büyük problemler ile karşılaşmasına neden olmaktadır. Bu durum bazı cezai riskleri beraberinde getirebilmektedir.

İşletmelerde Outsource Bordro Hizmeti

Küçük işletmelerde insan kaynakları bölümü bulunmayabilir. Ancak bulunsa da tüm sorumluluk genellikle mali ve idari işler biriminin üzerine olur. Bu nedenle mevcut mevzuat ve uygulamaların hayata geçirilmesi zorlaşmaktadır. Dolayısıyla işletmeler için çeşitli riskler meydana gelmektedir. İşletmenin giderek büyümesi ile ise söz konusu problemlerin çok daha büyük bir artış göstereceğini ve daha zorlu bir sürecin başlayacağını ifade etmek mümkündür. Bu noktada alanın uzman kişiler tarafından sunulan bordrolama hizmetlerinden yararlanılması işletmede yer alan birimlerin işlerinin kolaylaşmasını sağlayacaktır. Bu sayede tüm bordrolama faaliyetleri başarılı ve verimli bir şekilde sürdürülecektir. Bu da ancak dış kaynak kullanımı ile mümkündür. Peki, dış kaynak kullanımının bordrolama üzerinde ki etkisi ve sağladığı avantajlar nelerdir?

Outsource Bordro Hizmetinin Sağladığı Avantajlar

Bordrolama süreçlerinde dış kaynak kullanımının sağladığı avantajları aşağıdaki gibi açıklayabilmek mümkündür.

 • Outsourcing olarak da adlandırılan dış kaynak kullanımı, işletmeler için gerekli analizleri yapar ve bordrolama süreçlerinin eksiksiz bir şekilde ilerlemesini sağlar. Bu sayede işletmelerin eksik alt yapı ve yüksek maliyetler ile uğraşmasına gerek kalmaz.
 • Outsourcing, personellerin özlük dosyaları ve özlük işlemleri ile ilgili tüm yasal süreci düzenli bir şekilde takip eder. İşyerlerinde ki SGK bilgilerini de düzenleyerek meydana gelebilecek bordrolama problemlerinin önüne geçer.
 • Dış kaynak kullanımı ile işletmelerin ihtiyaç duyacağı tüm raporlar hazırlanabilir.
 • Dış kaynak yani outsourcing kullanımı ile işletmelerin maliyetlerini en aza düşürebilmeleri mümkündür.
 • İşletmelerin talep etmesi durumunda online bordrolama, avans ve izin gibi bilgileri oluşturulan yazılımlar üzerinden görüntülenebilmektedir. Bu da işletmelerin iş yükünün ciddi bir oranda azalmasını sağlar.
 • Outsourcing kullanımı ile idari ve mali işlerim tüm bordro işlemleri var olan muhasebe programları ile entegre edilir. Bu sayede bilgilere ulaşılabilirlikte kolaylaşmış olur.
 • İşletmenin kullandığı herhangi bir insan kaynakları yönetimi programı bulunmuyor ise program yatırım maliyetinden de tasarruf sağlanmaktadır.
 • Bordrolama süreci işletme çalışanlarının büyük bir zamanını alır. İşletmeler dış kaynak kullanımı ile personellerinden bu yükü alarak hatalı hesaplamalarında önüne geçebilir.
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.