Bordrox Bordro Hizmetleri

[email protected]

Kişilerin beslenme, barınma, giyinme, eğitim ve ulaşım gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına asgari ücret uygulaması yapılır. 2021 asgari ücret rakamı da yılın başlangıcı itibarıyla Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından hesaplanmıştır. Bu hesaplama 2021 yılında bir kişinin ya da ailenin ay içinde geçinebilmesi için belirlenen en alt sınırı ifade eder. Geçen yılki asgari ücret hesaplaması ile bu senekini karşılaştırmak isterseniz asgari ücret ve işveren maliyeti isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zümrüt Selçuk’un açıklamasına göre %21,56 oranında artış söz konusu olmuştur. Aylık net asgari ücret rakamı 2.324.70 TL’den 2.825.90 TL’ye yükselmiştir.

2021 asgari ücret; brüt, net, günlük brüt ve işveren maliyeti göz önünde bulundurularak belirlenir. Buradaki parametreler çalışanın özel durumlarına göre belirlenir. Belirleme öncesi ve sonrası muhasebe kayıtlarıyla takip ile hesaplama yapılır.

Asgari Ücret ve Maaşlar

Artan ve değişen yaşamsal ihtiyaçların karşılanabilmesi için en düşük seviyedeki asgari maaş asgari yaşam şartları düşünülerek belirlenir. Asgari ücret artışı da ülke ekonomisinin durumuna göre her yıl artış gösterir. Bu artış hem işveren hem de işçi açısından düşünülerek onların mağdur olmamasına yönelik olarak belirlenmeye çalışılır. Buna göre 2021 asgari ücret rakamları:

Asgari brüt ücret günlük 119.25 TL

Asgari brüt ücret aylık 3.577.50 TL

Asgari net ücret aylık 2.825.90 TL olarak belirlenmiştir. Bu güncel rakamlar yasal kesintiler ve işveren açısından maliyeti de kapsar.

2021 Asgari Ücret İşverene Maliyeti

Asgari ücret maliyeti işveren için daha yüksek baremlerde hesaplanır. Çeşitli vergiler, sigorta primi ve işveren işsizlik sigorta fonu ödemeleri ile net 4.203.56 TL’ye mal olur. %20 olan SGK primlerini, düzenli ödeyenler işverenler için 5 puanlık indirim uygulanarak %15 olarak hesaplanır. İşçinin yaşına ya da mesleki statüsüne bakılmaksızın asgari ücret sınırı bellidir. Herkesin maaş alma hakkı asgari düzeyde bu şekilde belirlenmiş olur.

Asgari ücretli  ve diğer tüm ücretliler haftalık olarak en fazla 45 saat çalışabilir. Haftada 6 gün çalışıldığı varsayılarak bir asgari ücretlinin haftalık çalışması 7,5 saat olmalıdır. Ayrıca: “Haftada bir gün ücretli yasal izin olduğu için 26 günlük süre zarfında (26 x 7,5) 195 saatin üzerinde çalışılması halinde işçinin mesai ücreti isteme hakkı mevcuttur.”

2021 asgari ücret rakamları bekârlar için evli ve çocuk sahibi olanlara göre daha düşük rakamları temsil eder. Benzer konularda daha fazla bilgi almak, Bordrox bordro hizmetlerinden faydalanmak için şimdi bizi arayın!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.