Bordrox Bordro Hizmetleri

[email protected]

5746 Sayılı Teşvik

Türkiye’de araştırma geliştirme ve tasarım alanındaki çalışmaların desteklenmesi amacıyla 5746 sayılı teşvik oluşturulmuştur. 2008 yılında yürürlüğe girmiş olan araştırma geliştirme ve tasarım teşviki ile birlikte faydalanılabilecek birçok indirim türüdür. 29843 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan teşvik:

 • Gelir Vergisi Stopaj Teşviki
 • Sigorta Primi İşveren Payı
 • Damga Vergisi İstisnası
 • Gümrük Vergisi İstisnası
 • Temel Bilimler Alanlarından Mezun Olan Personel İçin Sağlanan Ek Destek olmak üzere çeşitli olanaklara ve istisnalara sahiptir.

İlgili teşvik, Araştırma Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama ve Denetim Yönetmeliği göz önünde bulundurularak düzenlenmiştir.

5746 Sayılı Teşvik Uygulaması

5746 Sayılı AR-GE ve tasarım faaliyetlerinin desteklenmesi hakkında kanun ile: “Araştırma Geliştirme ve tasarım merkezlerinde gerçekleştirilen faaliyetler için 2023 yılına kadar yapılan bütün harcamalar, indirime tabi olacaktır.” 5746 sayılı ARGE teşvik uygulaması neticesinde indirime tabi tutulacak olan harcamalar şunlardır:

 • Teşvike tabi sayılan ARGE ve tasarım uygulamaları için harcanan paranın toplam ciro içindeki payı,
 • Uygulamalar için tescil edilen ulusal ve uluslararası patentler,
 • Teşvik kapsamında gerçekleştirilen uluslararası destekli proje ya da projeler,
 • Uygulamada görev alan lisansüstü diplomasına sahip araştırmacıların toplam ARGE personel sayısına oranı,
 • ARGE uygulamalarında görev alan toplam araştırmacıların ARGE personel sayısına oranı,
 • ARGE sonucu elde edilen ürünlerden kazanılan cironun toplam ciroya oranı,

5746 Sayılı Teşvik kapsamında ARGE çalışmaları için yapılan harcamaların %100’üne ARGE indirimi yani Kurumlar Vergisi matrahından indirim uygulanır.

5746 Sayılı ARGE Teşviki Süresi

Projenin teknoloji merkezi işletmelerince ARGE, yenilik veya tasarım projelerinin onaylanması itibarıyla proje süresince teşvikten yararlanılabilir. Ayrıca 5746 sayılı teşvik süreleri şu şekildedir:

 • ARGE veya tasarım merkezlerince ARGE ya da tasarım merkezi belgesinin alınması itibarıyla,
 • Kamu kurum ve kuruluşları ile kanunla kurulan vakıflarca desteklenen ARGE, yenilik veya tasarım projeleri için destek alınmasına dair onay alınan belge düzenlendiği tarihten proje destek süresi bitimine kadar,
 • TÜBİTAK tarafından üstlenilen ARGE veya tasarım projelerinde proje sözleşmesinin yürürlüğe girdiği gün itibariyle proje sona erene kadar,
 • Türkiye’nin anlaşmalarda taraf olduğu iki veya çok taraflı olan uluslararası ARGE işbirlikleri için ayrılan fonlardan mali destek alan projeler için TÜBİTAK onay yazısının hazırlandığı tarihten proje bitimine kadar olan sürede teşvikten yararlanılabilir.

5746 Sayılı Teşvik Gelir Vergisi Stopajı

ARGE çalışmalarında görev alan ve 5746 sayılı gelir vergisi teşviki kapsamında yer alan çalışanların kazançlarının:

 • Doktora derecesine ve temel bilimler alanlarından birinde yüksek lisans derecesine sahip olanlar için %95
 • Yüksek lisans derecesine sahip olanlar ve temel bilimler alanından birinde lisans derecesi elde edenler için %90
 • Diğerleri için %80 oranında gelir vergisinden müstesna olma hakkı bulunur.

5746 Sayılı Teşvik Kapsamına Giren İstisnalar

Teşvikten yararlanmak isteyenler için ayrıca sigorta primi işveren payı desteği Devlet Hazinesi Tarafından Maliye Bakanlığı Bütçesinin ödeneğinden karşılanır. Bu destek %50 oranındadır.

Damga Vergisi istisnası 5746 sayılı kanun kapsamında yer alan indirimlerden bir diğeridir.  Bu kapsamda ARGE ve yenilik faaliyetleri hakkında düzenlenen belgeler damga vergisi istisnası olarak kabul edilir.

Gümrük Vergisi İstisnası 5746 sayılı teşvik kapsamında yenilik ve tasarım projeleri üzerinde araştırma yapan kurumlar için verilir. Araştırmalarda kullanılmak için ithal edilen malzemeler, gümrük vergisi ve fonlardan bu bağlamda düzenlenen kağıtlar ve işlemler damga vergisi ve harçtan müstesna tutulur.

5746 Sayılı Teşvik Temel Bilimlere Ek Destek

Matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimler alanlarında en az lisans derecesine sahip ARGE personelleri için de istisna mevcuttur. ARGE merkezlerinde istihdamı sağlanmış personelin her biri için ödenen aylık ücret, o yılki asgari ücretin aylık brüt tutarı kadar hesaplanır. Bu brüt tutar kadarki kısım, iki yıl boyunca Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesi ödeneğinden karşılanır.

5746 sayılı teşvik hakkında daha detaylı bilgi almak, şirketinizin faydalanacağı teşviklerden haberdar olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bordro hizmetleri konusunda destek ve danışmanlık hizmeti alarak firmanızın iş yükünü hafifletebilirsiniz.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.