Bordrox Bordro Hizmetleri

[email protected]

Askerlik Borçlanması Nedir

Türk vatandaşı olan 20 yaşını doldurmuş olan her sağlıklı erkeğin askerliğini yapması gerektiği yasalarla ifade edilmiştir. Askerlik borçlanması ise sigortalı işçinin askerde geçirdiği sürede yatmayan sigorta primleri için yapacağı borçlanmaya verilen isimdir. Vatani görevini yaptıkları süre zarfında çalışamadıkları için sigorta primleri ödenmeyen işçiler, isterlerse bu borçlanma ile emeklilik gün sayısındaki eksiklerini kapatabilirler.

Sigortalı erkek işçi askerlik vazifesi için veya subay okullarında alacağı eğitimden dolayı çalışmayıp işten uzak kaldığı dönemlere dair sigorta primini ödemek isteyebilir. Sigortalılar, bu borçlanmadan iki şekilde yararlanabilirler. Birinci durumda işçiler, askerlik yaptıkları süre zarfında primlerini ödemeyi tercih edebilirler. 2 durumda ise geriye dönük biriken gün ödemesini tamamlamak isteyebilir. Bu durumun avantajı askerlik borçlanma sisteminden yararlanan işçinin, eski tarihli prim gününü çoğaltması ya da sigorta giriş kaydını daha geriye alabilmesidir.

Askerlik Borçlanma Uygulaması

Vatani borcunu ödemek üzere askerlik yapan erkekler, o dönemde eğer gereken belgeleri ve evrakları tamamlayıp yetkili mercilere bildirirlerse borçlanma sürecine dahil edilmiş olurlar. Yani sigortalı erkek işçilerin askerde oldukları zaman boyunca çalışmadan geçen günleri, bazı koşullar mevcut ise “fiili hizmet” sürelerine dahil edilir. Bu durumda askerlik borçlanması emeklilik için beklenmesi gereken zamanı daha erken bir tarihe çekebilir.

Fakat sigortalı erkek işçilerin bu borçlanmadan faydalanabilmeleri birtakım şartların yerine getirilmiş olmasını gerektirir. Bunlar:

  • Sigortalı işçi askerin, askerliğini er ya da erbaş statüsünde yapması gerekir.
  • Yedek subay okulunda eğitim alınması bir başka borçlanma sebebi olabilir.
  • Borçlanmanın süresi en çok bir askerlik dönemi kadardır. Yani askerliğini 1 senelik yapmış olan bir kişi askerlik borçlanmasını dilerse 1 yıl da yapabilir 1 ay da yapabilir.
  • Henüz iş hayatında bulunmadan yani çalışmaya başlamadan önce de askerlik borçlanma sisteminden yararlanılması mümkündür. Örneğin 2002 senesinde sigortalı çalışan olarak işe başlamış bir işçi eğer 2000 yılında vatani görevini yapmış ise o dönemdeki borçlanmadan faydalanabilir.
  • Askerde olan işçinin çalışmadığı ve askerliğini yaptığı dönemde işveren, sigortalının Sosyal Güvenlik Kurumu’na sigorta primlerini hiçbir şekilde ödememiş olmalıdır.

Askerlik Borçlanması Nasıl Uygulanır?

Askerliğini belli sağlık sorunları ve özel durumlar yüzünden yapamayan kişiler hariç, askerliğini yerine getiren her işçi bu borçlanmadan faydalanabilir. İleriki yıllarda emekli olmak için gerekli prim ve çalışma günlerini tamamlamak için askerlik borçlanması, erkek işçilere büyü bir avantaj sağlar.

Askerlik borçlanma oranı belirlenirken güncel asgari ücret tutarı baz alınır. Asgari ücretin her sene artması bazında borçlanma oranı da artar. 2020 yılı itibariyle asgari ücrete gelen zam ile sonra yapılan askerlik borçlanma oranlarında da güncellemeler söz konusu olmuştur. Buna göre; en düşük rakam 31.39 lira olarak ödenmektedir. Şayet kişi en üst kademeden askerlik borçlanması hakkına erişmek isterse ödemesi gereken tutar 235,44 TL olarak belirlenmiştir.

Askerlik Borçlanması Başvuru

Sosyal Güvenlik Kurumu’na “askerlik terhis belgesi” ile başvuru yapılması askerlik borçlanması için atılması gereken ilk adımdır. Başvuru esnasında doldurulması istenen form askerlik şubesi birimi tarafından doldurulur. Formda yer alması gereken bilgiler arasında:

  • Askerliğe başlandığı tarih,
  • Askerliğin tamamlandığı/tamamlanacağı tarih
  • Askerliğe dahil edilmeyen günler yer alır.

Başvuru sonrasında gelen onay ve evraklarla birlikte işçinin, çalıştığı işyerinin bağlı olduğu SGK merkezine gidip bu belgeleri vermesi gerekir.

Askerlik borçlanması ve teşvikler hakkında bizden bilgi almak isterseniz iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz. Çalışanlarınızın askerlik döneminde için düzenlenecek evraklar, çalışan özlük hakları gibi konularda bizden profesyonel bordrolama hizmeti alabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.