Bordrox Bordro Hizmetleri

[email protected]

Doğum, Evlenme ve Ölüm Yardımları” font_container=”tag:h1|text_align:left” use_theme_fonts=”yes

Kanunlar kapsamında, işçi ya da ailelerinin belli koşullar oluştuğunda hak talep edecekleri hükümler bulunur. Doğum, evlenme ve ölüm yardımı 5510 sayılı Kanun’a göre belirlenmiş yasal haklardandır. Ölüm, doğum ve evlenme yardımları gibi çalışanın hususi durumuna göre belirlenir. İşverenler tarafından sigortalı çalışanlar için varsa özel sigortalar, aylık asgari ücretin % 30’unu geçmeyen payı ödenen prime tâbi tutulmaz. Ancak bunların haricinde her ne nitelikte ödeme yapılırsa yapılsın hepsi prime esas kazanca tâbi tutulur.

Bu noktada doğum, ölüm ve evlenme gibi durumlarda yapılan yardımlar, tutarın miktarı ne olursa olsun prime esas kazançlara dahil edilmez. Sigortalı işçinin birinci derece yakınlarının ölümü veya doğrudan kendisinin doğum, evlenme gibi hallerinde işveren tarafından karşılanan bu yardımlar prime esas kazançlardan muaf tutulur.

Doğum Evlenme ve Ölüm Yardımı İçin Vergi İstisnaları

Çalışana evlenme ve doğum nedeniyle yapılan yardımlar gelir vergisi kanununa göre vergiden istisna tutulmuştur. Doğum, evlenme ve ölüm yardımları çerçevesinde hizmet erbaplarına ödenen ücretler destek ödeneğidir.

İşçinin iki aylık maaşına ya da buna denk düşen gündelik ücretine karşılık olan kısmın ödemesi bu yardım dahilinde yapılır. Vergiye tâbi tutulmayan bu ödeme, ticari kazanç tespitinde gider olarak belirtilip ödemeden düşülür.
Evlenme ve Doğum Yardımlarında Vergi İstisnaları
Evlenme yardımı; çalışan kadın ve erkeğe yapılırken, doğum yardımı çalışan kadın ya da çalışan erkeğin eşinin doğum yapması durumunda uygulamaya konur. Evlenecek olan kişilere yapılan yardımlar ise istisna kapsamında değildir. Ayrıca bu yardımdan faydalanmak isteyenler Medeni Kanun hükümlerince resmi olarak evlilik yapmış olmalılardır. Doğum, evlenme ve ölüm yardımı için kanunda belirtilen şartlar sağlandığında kişilere veya yakınlarına belli tutarlarda ödemeler yapılır.

Evlenme ve doğum ödemelerinde aylık ücret tutarı baz alındığından, her türlü ayni ve nakdi yardım desteklerinden sayılır. 01.01.2021 tarihi ile beraber uygulamaya konan evlilik yardımı ücreti 750,00 TL’dir. Doğum yardımı ise evlenme yardımının %50’si olup, 01.01.2021 itibarıyla  375,00 TL olarak belirlenmiştir.
Ölüm Yardımı
Cenaze ödeneği olarak nitelendirilen yardımın temel amacı, cenaze masraflarının karşılanması açısından destek olmaktır. Doğum, evlenme ve ölüm yardımı kapsamında birtakım koşulların uygun olması sonucunda bu yardım ilgili kişilere yapılır. Cenaze yardımı, vefat eden kişinin eşine, çocuklarına ya da anne ile babasına ödenir.

Aynı zamanda sigortalı işçinin anne, baba, eşi ya da çocuğunun ölümü halinde de ölüm yardımı yapılması söz konusu olur. Buna göre, çalışanın ölümü halinde aileye 3.149.93 TL ödeme yapılır. Çalışanın ödemeden yararlanacağı eşi ya da çocuğundan herhangi birinin ölmesi halinde ise, 1.574.97 TL yardım tutarı ödenir.

Doğum, evlenme ve ölüm yardımı, devlet destekleri, bordro ve teşvik danışmanlığı gibi konularda daha detaylı bilgi almak için şimdi bizimle iletişime geçin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.