Bordrox Bordro Hizmetleri

[email protected]

Engelli vergi indirim uygulaması işgücünün kalıcı olarak azaldığı veya çalışmaya engel olacak hastalıkları bulunan işçileri kapsar. Engeli olan işçilerin ekonomik açıdan desteklenmesi sadece çalışan yönünden avantajlar sağlamaz. Aynı zamanda sosyal ve ekonomik anlamda yeterli hissetmelerine, uyum içinde çalışabilmelerine olanak sağlayan bir düzenlemedir.

İş Kanunu yasalarına göre  engelliler için pek çok sosyal imkan sunulmuştur. Bunlara vergi indirimleri de dahildir. Vergi indirimleri ÖTV, emlak vergisi muafiyetleri gibi alanlarda olurken işçiler için ek olarak gelir vergisi indirimi uygulanır. İşçiler için vergi indirimlerinin tamamı gelir seviyesinin korunmasına ve erken emekliliğe olanak tanır. Her yıl enflasyon oranları baz alınarak tıpkı asgari ücretteki artışlar gibi engelli vergi indirimi uygulaması da düzenlenir.

Engelli Vergi İndirim Uygulaması Şartları

Engelli vergi indirim uygulamasından yararlanabilmek için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir. En az %40 engeli bulunan; bunu sağlık raporuyla belgeleyenlerin hak kazandığı indirim, engelli vatandaşların ücretlerine ve kazançlarına yansır. İş gücünün % 80’ini kaybetmiş işçiler birinci derece engelli sayılırlar. En az % 60 engeli bulunanlar ikinci derece engelli, % 40 engelli olanlar ise üçüncü derece engelli sınıfına dahil olurlar. Engelli vergi indirim uygulaması şartları:

  • Engelli ücretli,
  • Bakmakla yükümlü olduğu engelli bir yakını bulunan ücretli,
  • Engelli serbest meslek sahibi,
  • Bakımıyla yükümlü olduğu engelli yakını bulunan serbest meslek sahibi,
  • Basit usulde vergilendirilmiş engelli olmak şeklindedir.

Vergi İndirim Yazısı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vergi muafiyetleri farklı türlerde olup kişilerin nitelikleri ve durumlarına göre uygulamaya konur. Bu nedenle engelli vergi indirimlerinden de tüm engelliler faydalanamaz. Güncel olarak çalışmayan engelli vergi indirimi için başvuruda bulunamazlar. Aynı şekilde serbest meslek sahibi olmayan ya da basit usul mükellefiyeti bulunmayan engelliler de bu indirim için başvuramazlar.

Koşulları uygun olan engelli vergi indirimi başvuru evrakları şunlardır:

  • Başvuru formu
  • Çalıştığı iş yerinden temin ettiği çalıştığına dair işveren imzalı kaşe ve yazı
  • T.C kimlik numarası
  • Sağlık Kurulu Raporu bulunanlar için asıl belge ya da noter onaylı fotokopisi.

Engelli vergi indirim uygulaması için işyerinden alınması gereken dilekçe işveren tarafından yazılmış olmalıdır. Vergi indirimi konusunda daha detaylı bilgi almak ve Bordrox bordro danışmanlığı hizmetlerimizden yararlanmak için şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.