Bordrox Bordro Hizmetleri

[email protected]

Gelir vergisi beyanı Gelir Vergisi Kanunu’nda belirtilen yasalarla, kazanç sağlayan kişileri kapsar. Kanuna göre işverenin ve sahibi olduğu işyerine bağlı çalışan işçilerin hizmet bedeline karşılık olan ödemeler gelir vergisi olarak tanımlanır.

Bu ödemelerin işçiye avans, aidat, tazminat, huzur hakkı, prim, ikramiye gibi isimler altında ödenmesi vergi muafiyeti sağlamaz. Ücret gelirlerinin elde edilip vergiye tâbi tutulabilmesi için ücretin kişiye ödenmiş olması gerekir. Aksi halde hak ettiği halde maaşını/ücretini alamayan kişi, gelirini elde edebilmiş sayılmaz.

Birden Fazla İş Beyannamesi – Gelir Vergisi Beyanı

Tek bir işverenden direkt ya da vekaleten alınan yıllık gelir vergisi beyannamesine göre tahsil edilir. Vergi beyanı yapılan iş ve işlerden edilen gelir tutarlarının beyan edilmesi halinde işleme konur. Önceki hukuki kurallara göre ikinci bir işe sahip olanlar için ‘diğer gelirler’ olarak belirtilen beyanlara bu ücret gelirleri dahil edilmiyordu. Fakat 2020 yılı itibarıyla geçerli olmak üzere, güncellenen uygulamada gelir vergisi beyanı konusunda değişiklikler söz konusu olmuştur. Buna göre belli bir oranı aşmış tek ya da birden fazla işten gelir elde edenlerin yıllık beyannameyle durumunu bildirmesi zorunlu hale getirilmiştir. Ayrıca, 2020 yılında elde edilen gelirlerin 600.000 TL’yi aşması halinde, bu kısım için alınacak vergi oranı % 40 olarak belirlenmiştir.

Gelir Vergisi Beyanına Göre Ücretlendirmeler

Vergi beyanı ücret bildirim beyannamesi ile yıllık olarak hesaplanır. 2020 yılı itibari ile bu ücretlendirmeler:

  • Birden fazla işten gelir elde edenlerin; birinci işverenden aldıkları ücretin de eklenmesiyle ücret gelirleri toplamının 2020 yılı bazında 600.000 TL’yi aşması gerekir.
  • Birden fazla işten ücret geliri elde eden kişilerin, ikinci işverenden aldıkları ücret toplamının gelir vergisi beyanı 2020 yılı için geçerli olmak üzere 49.000 TL’yi aşması gerekir. İlk işverenden sonraki işin hangisi olduğu yönündeki sıralama gelir elde eden kişi tarafından belirlenir. Böylece belirtilen gelirlerin yıllık gelir beyannamesi ile bildirilmesi zorunludur.

2020 yılı için belirlenen bu ücretler, 2021 yılının Mart ayına kadar geçerlidir ve bu süre zarfında beyan edilmelidir. Süreç başladıktan sonra hesaplanan ücretlere göre hükmedilen gelir vergisi, 2021 yılının Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki taksitte ödenir. Ancak gelir vergisi beyanı 2021 yılında elde edilen gelir tutarları, 650.000 TL ve 53.000 TL alt sınırdan hesaplanarak verilir.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak ve bordro danışmanlığı hizmetlerimizden yararlanmak için şimdi bizi arayın!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.