Bordrox Bordro Hizmetleri

[email protected]

İşsizlik Maaşı Süreleri ve Tutarları

Sene başında asgari ücrette yeni rakamın belirlenmesi ile birlikte işsizlik maaşı da net ve brüt olmak üzere tayin edilmiştir. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamınca bazı şartlara tabi olan bireylerin alabileceği maaştır.

Kişilerin çalışma sektöründen uzak ve işsiz kaldıkları dönemde faydalanmaları için belli bir miktarda ödeme yapılır. Buna göre biçilen süre ve ücretlendirmeden teşkil olmuş ödeme işsizlik maaşını tanımlar. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca işsizlik aylığı bedeli en az 1.177 lira, en fazla da 2. 354 lira olarak belirlenmiştir.

Bilindiği gibi işsizlik maaşı tutarı asgari ücrete göre şekillenir. Buna göre en az orandaki rakam asgari ücretin % 40’ıdır. En yüksek ödeme oranı ise yüzde % 80 gibi limitlere çıkabiliyor. Belirlenen bu ödemeler için yalnızca damga vergisi kesintisi yapılır.

İşsizlik Maaşından Yararlanabilme Şartları

Çeşitli sebeplerle işini kaybetmiş olan vatandaşların işsizlik maaşı alma hakkı vardır. Ancak bu hak belli şartlara bağlanmıştır. Belirlenmiş koşullar yasalar dahilinde ortaya konur. Kanunlar gereği yerine getirilmesi koşullar ve ayrıca işsiz kişinin şahsi çalışma durumuna göre de bu ödemeden faydalanması değişkenlik gösterir. İşsizlik aylığı alabilecek kişiler için belirtilen şartlar:

  • Kişinin işsiz kalma durumunun kendisinin isteği ya da hatası durumunda oluşması,
  • Hizmet sözleşmesi süresinin bitmeden önceki 4 ay içerisinde hizmet akdine uymuş olması,
  • Hizmet sözleşmesinin bozulmasından önceki 3 yıl boyunca en az 600 gün sigorta priminin ödenmiş olması,
  • Hizmet sözleşmesinin feshedilmesinin ardından 1 aylık süreyi geçirmeden İŞKUR’a bizzat veya internet sitesi başvuruları üzerinden müracaat edilmesi olarak sıralanabilir.
İşsizlik Maaşı Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

İşten ayrıldıktan sonraki 30 gün içerisinde bir İŞKUR merkezine başvuru yapılması gerekir. Zaruri ve müşkül nedenler haricinde 30 gün içinde halen başvuru yapılmamışsa, gecikilmiş olan zaman kadar “hak sahipliği” süresinden işsizlik maaşı miktarı kesilir. İŞKUR’a başvuru yapılmasının sebebi esasen, kişinin hali hazırda iş aradığına dair kaydının yapılmasıdır. Zira yasalar gereği işsizlik maaşı alabilmek için sigortalı olan işsiz vatandaşların çalışmaya müsait de olmaları gerekmektedir. Tüm evrak ve kayıtlar tamamlandıktan sonra işten çıkarılmış “sigortalı işsiz” birey, kimliği ile başvurarak PTT Bank şubesinden işsizlik maaşı ödemelerini almaya başlayabilir.

İşsizlik Aylığı Alma Süresi

İşsiz kalmış ve ardından başvuru yapsa da iş bulamamış vatandaşlar için sunulmuş bir destek olan işsizlik maaşı kişinin uygunluk durumu ile yerine getirdiği şartlara bağlı olarak ödenir. Hak eden her vatandaş için işsizlik aylığı alma süreleri hizmet sözleşmesinin bozulmasından önceki üç yıl içerisinde sigortalı olarak da çalışılmış ise:

  • 600 gün sigortası ödenmiş olanlar için 180 gün,
  • 900 gün sigortalı çalışıp işsiz kalanlar için 240 gün,
  • 1080 gün sigortası ödenerek çalışan işsizlere ise 300 gün süresinde işsizlik maaşı ödemesi devlet tarafından yapılır.

İşsizlik aylığı ve bordro hizmetleri ile ilgili merak ettiklerinizi ve hizmet taleplerinizi iletişim bilgilerimizden bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.