Bordrox Bordro Hizmetleri

[email protected]

KÇÖ yersiz ödeme uygulaması yeni güncellenen bir denetleme hükmüdür. Buna göre 17.11.2020 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren, ekim ayı ve öncesindeki süreçlere ait işveren kaynaklı hataların düzeltilmesi amaçlanır.

Hatalı işlemlerden dolayı ortaya çıkan fazla ve yersiz ödemelerin tespit edilip geri ödenmesinin hükmedildiği bir uygulamadır. Uygulamaya yönelik işlemler, koşullar, usul ve esaslar İŞKUR tarafından 2020/5 sayılı genelge ile belirlenmiştir.

Pandemi nedeniyle İşsizlik Sigortası Kanunu’na eklenen geçici 29. madde kapsamında Covid-19 dolayısıyla işverenlerin zorlayıcı sebep gerekçeli başvurularının alınması çerçevesinde bazı ödenekler verilmiştir. Bu başvurular içerisinde, 2020 Ekim ayı ve öncesi dönem için işverenlerin hatalı işlemlerinden dolayı ortaya çıkan fazla ve Kısa çalışma ödeneği yersiz ödeme tahsil edilmemişse terkin edilir. Ancak tahsil edilenler için iade söz konusu olmaz.

KÇÖ Yersiz Ödeme Komisyonu’nun Denetleme Kriterleri

Hatalı ve yersiz ödemelerin tespit edilmesi için bir komisyon kurulmasına hükmeden İŞKUR fazla ödemeleri tahsil eder. Yersiz ödeme kapsamında kurulan komisyon birtakım kıstasları baz alıp fazla ödemelerin belirlenmesi için çalışır. Bunu yaparken belli kriterleri göz önünde bulundurur.

Fazla ve KÇÖ yersiz ödeme işlemlerinin terkin edilmesine ilişkin İŞKUR’a yapılan bildiriler şöyledir:

  • İşten çıkan kişilerin işverenler tarafından bildirimlerinin yapılması ve nakdi ücret desteğine başvurulmuş olması,
  • İşverenin kısa çalışma ödeneği ödenen dönem için SGK’ye bildirim yapmaması,
  • İşverenin bilgisi olmaksızın işçinin başka bir yerde çalışmaya başlaması,
  • Diğer bir KÇÖ yersiz ödeme sınıfında yer alan İşçinin rapor ve belgesinin bildirimin geç yapılması, bu nedenle sistem kaydının oluşmaması,
  • İşçinin askere gitmiş olması halinde bunun kuruma vaktinden sonra bildirilmesi,
  • SGK kayıtlarında görünmeyen ancak işçinin emekli maaşı alıyor olması

fazla ödemelerin terkin edilip edilmeyeceğini belirleyen durumlardır.

Hatalı Ödeme Olarak Kabul Edilmeyenler

İşverenlerin hatalı işlemlerinden sayılacak durumların belli sınırlarda oluşturulmasının yanısıra yersiz ödeme sayılmayacak olan hususlar da belirlenmiştir. KÇÖ yersiz ödeme kriterlerinden sayılmayan durumlar:

  • Denetim raporları münasebetiyle belirlenen fazla ve yersiz ödemeler,
  • Kısa çalışma uygulanan dönemde 4857 sayılı Kanun’un 25/2 numaralı bendine göre hükmedilen nedenler hariç olmak üzere işverenin işçi çıkarmasından doğan fazla ve yersiz ödemelerdir.

Tüm bu koşul ve değerlendirme analizleri, incelemeleri, müfettişlerin denetlemeleri sonucunda tespit edilir. Haksız ödeme tespit edilmişse bunlar için kanunda hükmedilen şartlara uygun olarak terkin işlemi uygulanır.

KÇÖ yersiz ödeme hakkında merak ettiklerinizi danışmak ve bordro danışmanlığı hizmeti almak için bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.