Bordrox Bordro Hizmetleri

[email protected]

Kreş yardımı gelir vergisi istisnası 7103 sayılı Kanunu’nda kadın çalışana, kreş ve gündüz bakımevi hizmetine yönelik uygulanır. Kreş yardımı, anne ve babası çalışan çocukların bakımının sağlanabilmesi için kreşe gitmelerine olanak tanıyan maddi devlet desteğidir.

Yapılan yeni düzenleme kapsamında kreş ve gündüz bakımevi yardımının işveren tarafından işyerinde verilmesi söz konusu olabilir. Bu durumda kreş yardımı  istisnası kadın çalışanın maaşına yansıtılır.

İşverenin iş yerinde bakım hizmeti sunmayıp kreş ve bakımevi ödemelerini yapması halinde de bu, istisna kapsamında sayılır. Ancak tutarın doğrudan hizmet erbabına değil, bakım hizmetini veren vergi mükelleflerine ödenmesi gerekir. Şayet kreş ve bakım ödemeleri çalışan kadına elden yapılırsa bu ödeme ücret bazında değerlendirildiği için vergilendirilir. Ancak alınan kreş yardımı gelir vergisi için belli bir istisna tutarı bulunur.

Kreş Yardımı Vergi İstisnası Şartları

Kreş yardımı şartları, çalışan ve işverenin anlaşması ile uygulamaları doğrultusunda yararlanılabilen bir destektir. Kreş yardımı istisnalarından faydalanabilmek için belirtilen şartlar şöyledir:

  • 4/a sigortalı olarak çalışan annelerin 0-60 ay arasında bulunan çocukları için ödeme yapılacaktır.
  • Kreş veya gündüz bakımevlerine kreş yardımı gelir vergisi istisnası kapsamında yapılan ödemelerin banka dekontlarının SGK’ya sunulması ve değerlendirmeler sonucunda tüm ödemeler SGK tarafından ebeveynlerin banka hesaplarına yapılır.
  • Destekten yararlanabilecek çalışanın Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Elazığ, Malatya ve İstanbul illerinden herhangi birinde ikamet etmesi şarttır.
  • Çocukların MEB veya ASPB’ye bağlı kreş ya da anaokuluna düzenli olarak gitmesi gerekir.

Kreş Yardımı Gelir Vergisi İstisnası Tutarları

İşverenler ve işçilerin koşulları yerine getirmeleri halinde, kreş yardımı vergi istisnalarından yararlanmak söz konusu olacaktır. Bu doğrultuda her bir çocuk başına aylık brüt asgari ücretin %50’sine kadar gelir vergisi istisnası uygulanır. Asgari ücretin aylık brüt tutarının %50’sini geçmesi durumunda bu kısım ise ücret olarak vergiye bağlanır. Asgari ücret üzerinden yapılan hesaplamada kreş yardımı istisnası kapsamında  kreşe ödenen aylık tutarın 1.788.75TL’ye kadar olan kısmı vergiden muaf tutulur.

Kadın hizmet erbabının yapılan destek ve ödemelere dair ücretleri, ücret bordrosunda belirtmesi mecburidir. Aksi halde kanunlara uygun ödenmeyen kreş yardımları, kreş yardımı kapsamında sayılmayacağı için vergi istisnaları söz konusu olamaz. Mağduriyet yaşamamak için yardımların kanuna uygun şekilde alındığından emin olunması gerekir.

Kreş yardımı gelir vergisi istisnası, devlet yardımları, bordro teşvik ve danışmanlığı gibi konularda bilgi almak için şimdi bizi arayın!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.