Bordrox Bordro Hizmetleri

[email protected]

Personel Ulaşım ve Yol Yardımı Nedir?

Kurumsal hizmet veren birçok firma, çalışanlarına personel ulaşım ve yol yardımı olanağı tanır. Bunu yapmalarının nedeni genel olarak çalışanlarının işyerini daha çok benimsemesi, yolda geçecek uzun sürenin kısaltılması gibi amaçları taşır. Bu kapsamda personel yol yardımı için uygulanabilecek olan 3 ayrı yöntem bulunur. Bunlar:

  • Yol yardımının maaşa ilave olarak nakit verilmesi
  • Yol yardımının aylık ulaşım kartı ile sağlanması
  • Çalışanların tamamı için gidişte ve gelişte onları işe götürüp getirecek bir servis kiralanması şeklindedir.

Personel ulaşım yardımı uygulamaları için önceden herhangi bir muafiyet uygulanmazken 2020’de yapılan yeni düzenleme ile bu değişmiştir.

Personel Ulaşım ve Yol Yardımı Uygulaması

Yan haklardan biri olarak ifade edilen yol yardımı uygulaması genel olarak iş sözleşmesi ile belirlenen bir haktır. Kanunda işçiye kesinlikle personel ulaşım ve yol yardımı ödenmesi gerektiği ifadesi bulunmaz. Ancak şartları belirlerken işçi ve işveren arasında yol yardımı ile ilgili şartlar da konuşularak bu yardım işçiye sağlanabilir. Yol yardımı ödemesi işçiye günlük, haftalık ve aylık olarak yapılabilir.

Personel ulaşım yardımı için belirtilen tutar iş sözleşmesi ile onaylandığında, işveren söz verdiği bu hakkı işçisine vermekle yükümlüdür. Eğer işveren en başta iş şartları konuşulurken yol yardımı vereceğini beyan etmediyse ve bu yazılı hale gelmediyse herhangi bir zorunluluk bulunmaz. Ancak sözleşmede geçen ulaşım yardımı ile ilgili işveren yol yardımı vereceğini kabul etmiş olabilir. Buna rağmen ulaşım yardımı sağlamadığında bu durum, işçi yararına kullanılabilecek bir hak doğurur. Yani, burada işçi hakkını arayarak tek taraflı şekilde iş sözleşmesini feshedebilir.

Yol Yardımı Uygulaması Tutarı ve İstisnası

Vergiye tabi olarak ifade edilen personel ulaşım ve yol yardımı, ayni olarak verilirse bu durumda vergiye tabi değildir. Ayrıca 2020 yılında Gelir Vergisi Kanunu 23.maddesinin 10.fıkrasıyla ve 7194 Sayılı İş Kanunu’nun 11.maddesi ile istisna tutarı belirlenmiştir. Bu tutarın üzerindeki ödemeler ise vergiye tabi olarak kabul edilmiştir.

Gelir vergisi kanunun ilgili maddesinde yapılan düzenleme ile toplu olarak gidip gelmeyi sağlamak amacıyla servis hizmeti sunuluyorsa bu durumda, taşıma giderleri istisnaya tabidir. Nakit ya da toplu ulaşım kartı ile yapılan yol yardımları için istisna tutarı 12 TL olarak belirtilmiştir. İşçilerin işe gidiş geliş şartlarını kolaylaştırmak amacıyla servis hizmeti sağlayan firmalar, bunu haftalık, aylık, yıllık ödemelerle sağlayabilir. Yol yardımı istisna tutarı dışında ödenen ücret, prime esas kazanç sınıfında kabul edilir.

Birçok kişi, ödenmesi zorunlu haklar arasında olduğunu zannetse de yol ve ulaşım yardımı zorunlu değildir. Bu nedenle işverene personel ulaşım ve yol yardımı ödenmemesinden kaynaklı bir ceza kesilmesi söz konusu değildir. Eğer işveren yol parası ücretini ödemeyi kabul etmişse ve iş sözleşmesinde bu şart yer almıyorsa bu durumda da sözün bir bağlayıcılığı yoktur. Bu nedenle işçi sözleşmeyi imzalamadan önce vaat edilen hakların sözleşmede yer alıp almadığını kontrol etmelidir.

Ulaşım ve yol yardımı, işçi yan hakları, özlük hakları gibi konularda yardım almak, bordro hizmeti talebinde bulunmak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.