Bordrox Bordro Hizmetleri

[email protected]

Gelir vergisi kanunu kapsamında, zorunlu tutulmayan ancak yerine getirilmesi halinde vergide kısmi muafiyetler sağlayan uygulamalar bulunur. 2021 yemek yardımı işçiye destek vermeyi amaçlayan bu muafiyetlerden biridir. Geçen seneki istisna tutarlarına göz atmak isterseniz nakdi ve ayni yemek yardımı konu başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Yemek yardımı nakdi ve ayni olmak üzere iki kaleme ayrılır. Nakdi yardımda adından da anlaşılacağı gibi nakit para desteği sağlanır. Ancak ayni yardım doğrudan yemek ile karşılanan destektir. Yasal mevzuatta zorunlu tutulmamış olsa da bu yardımlar, işverenler tarafından genel olarak karşılanır.

Bu uygulama çalışana hem bir motivasyon hem ciddi bir yardım olduğu gibi aynı zamanda işverene çeşitli avantajlar sağlar. Bu yardımlarda SGK ve Gelir Vergisi birimleri iş yeri sahibi açısından vergi istisnalarına tabidir.

2021 Yemek Yardımı Tutarları

31349 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 313 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliği’ne göre, yemek yardımı tutarları ve istisnaları belirlenmiştir. Her yıl başında asgari ücret fiyatlarının belirlenmesiyle beraber vergiler ve destekler de yenilenmiştir. Yemek yardımı da bunlardan bir tanesidir. Buna göre yemek yardımı istisna tutarı günlük 7,16 TL’dir. SGK muafiyeti iş günü bazında %6 oranında pirime ek kazanç üzerinden hesaplanır.

Bir iş yerinde uygulanabilecek 2021 yemek yardımı 3 çeşittir. Bunlar; nakit yardım, yemekhane hizmeti (iş yerinde yemek verilmesi) ve yemek kartı ya da günlük/aylık yemek kuponları şeklindedir.

Bu uygulamalardan biri olan direkt yemek yardımı 2020 yılına göre 2 TL zam alarak 25 TL olmuştur. Bu haliyle güncel yemek istisna rakamı (vergiler hariç) 25 TL’den KDV ile birlikte 25,25 TL’ye yükselmiştir. Yani yemek yardımı itibarıyla işveren tarafından her bir işçi başına, günlük ödenecek 25 TL’lik yemek tutarı mevcuttur. Bu bedelin ödenmesi karşılığında SGK ve Gelir Vergisi bazında işverene bazı avantajlar sağlanır.

Yemek Kartı veya Yemek Kuponu

Yemek yardımlarının farklı çeşitleri olduğu için her birinin farklı istisnaları vardır. 2021 yemek yardımı tutarları, yemek kartı ya da kuponu gibi türleri de kapsar. Buradaki uygulama işçiye nakdi yemek yardımı kategorisinde değildir. Bu yardım türü ayni yemek yardımı kategorisinde yer alır.

Yardım tutarının SGK primine karşılığı ya da tutarın brüt ücrete dahil edilmesi söz konusu olmaz.  Gelir vergisi açısından ise 2021 yemek yardımı istisnası üzerinden hesaplanarak vergiden muafiyet uygulanır.

2021 yılı yeni rakamı 25 TL olan bu tutar üzerinden gelir vergisi ödemesi yapılmaz. Fakat işveren günlük olarak 25 TL’den fazla gelecek şekilde bir yemek yardımı ödüyorsa yalnızca bu tutardan fazlası olan rakam için gelir vergisi ödenir.

Yemekhane ve Dışarıda Yemek Hizmeti İstisnası Var mıdır?

Yemekhane iş yeri çatısı altında veya iş yeri dışında bir ortamda olabilir. İşveren bu tarz bir yemek yardımı sağlıyorsa bu ayni yardım kapsamına girer. Bu nedenle uygulamaya SGK primi kesilmez. Bu 2021 yemek yardımı türü, gelir vergisinden çerçevesinde de istisna alır, iş yeri sahibinin masrafı olarak nitelendirilir.

Bordo danışmanlığı ve devlet teşvikleri hakkında bilgi almak için şimdi bizi arayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.