Bordrox Bordro Hizmetleri

[email protected]

Sosyal güvenlik ve hakların yasalarla korunması için ülkelerin kendi vatandaşlarına veya sınırlarında çalışan işçilere farklı uygulamaları bulunur. İkili SGK anlaşmaları, uluslararası avantajlar ve asayişin sağlanması açısından uygulanır. Ülkeler arası seyahatlerin kolaylaşması, farklı ülkelerde yasal olarak çalışabilmek ve sigorta gibi haklardan yararlanabilmek için ikili sosyal güvenlik anlaşması son derece önemlidir. 

Çünkü şartların mevcut bulunduğu kişilerin sigortalarının hangi ülkede devam edip edemeyeceği bu anlaşmalarla belirlenir. Bulunulan ülkenin kuralları ve farklılıkları ile ilgili sorunlara çözümler bulmak ancak bu uygulama kapsamında sağlanır.

İkili SGK sözleşmeleri , kanunlarla belirlendiği için bağlayıcı hükümlerden oluşur. Ülkeler arasında gelişen uyuşmazlık ya da kanunların çakışmaları halinde imzalanmış anlaşmalar, neticeye ulaştırılacak esasların bütünüdür.

Türkiye ile İkili SGK Anlaşması olan Ülkeler

Sosyal güvenlik anlaşmaları taraflar için net ve kesin hükümleri konu alır. İkili SGK anlaşmaları bulunan ülkeler, birbirlerine işçi gönderdikleri zaman sigortalılık durumlarının tespiti için bu uygulamanın hükümlerine göre hareket ederler. Ülkemizle anlaşması olan ülkeler başlıca şöyledir:

 1. İngiltere
 2. Almanya
 3. Hollanda
 4. Belçika
 5. Avusturya
 6. İsviçre
 7. Fransa
 8. Danimarka
 9. Libya
 10. İsveç

İkili SGK anlaşmaları yaptığımız diğer ülkeler arasında Norveç, KKTC, Kanada, Makedonya, Arnavutluk, Gürcistan, Romanya, Kebek, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg, Hırvatistan, Slovakya, Sırbistan, İtalya, Kore, Karadağ, Tunus, Macaristan, Moldova, Moğolistan, İran, Polonya yer alır. 

İkili SGK Anlaşmaları Neleri Kapsar?

Her milletin, kendi vatandaşlarının başka ülkedeyken sahip olacağı hakları belirlemek için ikili SGK sözleşmeleri yapılır. Onay almamış, henüz yürürlüğe girmemiş antlaşmalar başka ülkeye giden işçi için yasal haklarının belirlenmemiş olması demektir. Buna göre ikili SGK sözleşme içerikleri:

 • Her iki ülke vatandaşlarının eşit hak ve yükümlülükler görmesi,
 • Bir destek/yardım hakkının şartlarının saptanmasında, diğer ülke vatandaşının sigortalılık sürelerinin karşılaştırılması,
 • Hastalık söz konusu olduğunda işçi ve ailesinin diğer ülke vatandaşının yararlandığı sağlık yardımlarını ikili SGK anlaşmaları kapsamında alabilmesi,
 •  Aile üyeleri başka bir ülkede ikamet etse de aile yardımlarından faydalanabilmeleri,
 • Yaşlılık maaşı için belirlenen yaşın, diğer ülke vatandaşının ülkesine dönüş yaptıktan sonra tamamladığı sigorta süresinden sonra aylığın bağlanması,
 • İşçinin bulunduğu ülkede almakta olduğu yaşlılık maaşını, ikili anlaşmalar kapsamında başka bir ülkeye geçtiğinde de alabilmeye devam etmesi,
 • İşçinin ölmesi halinde, aile bireylerinden hak sahibi olanların başka ülkede bulunmaları fark etmeksizin dul-yetim maaşı bağlanması ya da toptan ödeme sağlanması şeklinde ifade edilir.

Olarak anlaşma maddelerinde bulunur. Bu hem sigortalı işçinin haklarının belirlenmesi hem de başka ülkede olan aile üyelerinin mağduriyetlerinin önüne geçilmesi için imzalanan bir sözleşmedir. İkili SGK anlaşmaları detaylı hak ve tanımlanan yardımlar bazında, her bir ülkelerin anlaşmasında belirttiği maddelere göre farklılıklar gösterebilir.

Konu hakkında detaylı bilgi almak, Bordrox bordo ve teşvik danışmanlığı hizmetlerimizden yararlanmak için şimdi bizimle iletişime geçin!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.