Bordrox Bordro Hizmetleri

[email protected]

Yılın başında asgari ücret rakamlarının artmasıyla SGK matrahları da tekrar güncellenmiştir. 2021 SGK taban ve tavan matrahları enflasyon ve ülke ekonomisinin gelişmesine oranla her sene düzenleme yapılır. Kişilerin yaşamsal gereksinimlerinin karşılanabilmesi ve sigortaları ödendiği sürece sağlık hizmeti almaları SGK ödemeleri kapsamındadır. Primlerini ödeyen SGK’lılar sağlık hizmetlerinden devlet güvencesiyle yararlanabilirler. 

 Aynı zamanda SGK ödemeleri, işverenin çalışana bir teminatı niteliğindedir. İş yerinde muhtemel risklere karşı oluşabilecek zararları da devletin karşılayacağını gösterir.

Gününü ve yaşını dolduran herkes için SGK matrahları kapsamında yerine getirildiyse emekli olup maaş almaya hak kazanır.

SGK Tavan ve Tavan Rakamları Nasıl Belirlenir?

Sosyal Güvenlik Kurumu, ülke vatandaşlarının yaşam haklarını yasalarla koruma ve mağduriyetlerinin önlemek adına çalışır. 2021 SGK taban ve tavan matrahları 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’ndaki 82. maddeye göre sınırlandırılır.

Prim rakamı ve vergiler ile ödeneklerin hesabına esas tutulan günlük kazanç, asgari ücretin otuzda birini tahsil etmesi gerekir. Bu taban matrah olarak belirlenir. SGK tavan rakamlarını belirlenmesinde ise günlük kazancın alt sınırının 7,5 katı olarak hesaplanır. Fakat sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerdeki işverenlerin çalıştırdığı Türkler için bu rakamlar değişkenlik gösterir. İşveren tarafından yurt dışında bulunan iş yerlerine, çalıştırılmak üzere götürülen işçiler için bu oran aynı değildir. Standardında 7,5 kat olan üst sınır, bu grup için 3 kat olarak belirlenmiştir. 

SGK matrahları, 01.01.2021 ile 31.12.2021 tarihleri arasında yeni SGK matrahları ve diğer vergi ödemeleri, destekler, ek ödenek ve paketlerin alt ve üst sınırları belirlenmiştir. Geçen sene ile aradaki farkı görme isterseniz taban ve tavan tutarlar hakkındaki yazımıza göz atabilirsiniz. 

2021 SGK Taban ve Tavan Matrahları Nedir?

Günlük alt sınır olarak 119.25 TL, aylık alt sınır 3.577.50 TL olmuştur.

Günlük üst sınır 894.38 TL, aylık üst sınır 26.831.40 TL olarak belirlenip uygulamaya konulmuştur.

Fakat çalışanlara sosyal güvenlik sözleşmesi yapılmayan ülkelerde, Türk işverenlerle çalışan işçiler için yasanın 5/G kapsamında üst sınır oranı farklılık gösterir. Buna göre; günlük alt sınır 119,25 TL, aylık alt sınır 3.577.50 TL olup, aylık üst sınır 10.732.50 TL olarak 2021 SGK taban ve tavan matrahları uygulanmaya başlanmıştır. 

Bordrox bordro hizmetleri hakkında bilgi almak için şimdi bizi arayabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.